Podyplomowe Studia z Mediacji Cywilnych i Rodzinnych

PODYPLOMOWE STUDIA Z MEDIACJI CYWILNYCH I RODZINNYCH

TYP STUDIÓW
Studia o charakterze doskonalącym, praktycznym

POZIOM RAMY KWALIFIKACJI:
Poziom: 6

Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunków społecznych i humanistycznych, prawnych lub pokrewnych, którzy chcą przygotować się do pełnienia roli mediatora w sprawach cywilnych i rodzinnych. Absolwenci studiów zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne zastosowania mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w obszarze cywilnym i rodzinnym.

Studia adresowane są do:

• pracowników socjalnych oraz specjalistów pracy socjalnej;
  • prawników;
  • psychologów i terapeutów;
  • opiekunów;
  • asystentów rodziny;
  • koordynatorów programów i projektów socjalnych i społecznych, szczególnie z zakresu animacji społecznej, wsparcia rodziny;
  • pedagogów, socjologów oraz absolwentów innych kierunków humanistycznych i społecznych, pragnących podejmować działalność w charakterze mediatora;
  • osób zainteresowanych mediacją;

2 semestry (190 godzin).

SUMA PUNKTÓW ECTS:
30 pkt ECTS

SYLWETKA ABSOLWENTA:
Absolwenci przygotowani są do pracy w charakterze mediatora w zakresie cywilnym i rodzinnym. Zdobędą umiejętności komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów. Mogą podejmować zatrudnienie w instytucjach i organizacjach wspierających społeczności lokalne i rodziny, w obszarze polityki społecznej oraz prowadzić własną działalność w zakresie rozwiązywania konfliktów. Ukończenie studiów umożliwi również absolwentom uzyskanie wpisu na listę stałych mediatorów prowadzonych przez prezesów sądów okręgowych.

Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pracy Socjalnej
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

ul. Kanonicza 9, II piętro, pok. 301,
Centrum Kształcenia Podyplomowego UPJPII, sekretariat:
31-069 Kraków, ul. Bernardyńska 3, parter, pok. 52, tel. 12 428 60 30 wew. 913
e-mail: ckp@upjp2.edu.pl

GODZINY OTWARCIA SEKRETARIATU:
środa: 07.00-15.00
piątek: 07.00-15.00

dr Katarzyna Wojtanowicz,
e-mail: katarzyna.wojtanowicz@upjp2.edu.pl

OPIS PROMOCYJNY:
Podyplomowe Studia z Mediacji Cywilnych i Rodzinnych są propozycją odpowiadającą na pogłębiające się konflikty w sferze społecznej i rodzinnej. Zastosowanie mediacji w Polsce rozwija się, a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych mediatorów. Na rynku pracy oraz w obszarze działalności społecznej poszukiwani są również specjaliści posiadający wysokie kompetencje z zakresu komunikacji, negocjacji oraz rozwiązywania konfliktów. Absolwenci tego kierunku studiów podyplomowych mogą wykorzystywać zdobyte umiejętności w każdej realizacji interpersonalnej oraz w przestrzeni publicznej.
W rozwijającym się również systemie wsparcia rodziny zdobycie umiejętności z zakresu tych studiów przyczyni się do znacznego wzrostu kompetencji zawodowych oraz możliwości podejmowania wielu funkcji zawodowych.

Kolejność zgłoszeń

•  ukończone studia zawodowe lub studia magisterskie.
  • Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.

Kandydat na studia podyplomowe składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:
  • odpis dyplomu magisterskiego lub licencjackiego, lub uwierzytelniona notarialnie kopia;
  • kserokopię dowodu osobistego;
  • dowód wniesienia opłaty wpisowej;

Nabór na semestr zimowy: 19.06. 2018 r. –28 września 2018 r.,
Nabór na semestr letni: 2 stycznia 2019 r.– 31 stycznia 2019 r.,

Nabór na semestr zimowy: 1 października  2018r. – 5 października 2018 r. godz. 12.00
Nabór na semestr letni: 4 lutego 2019r.-7 lutego 2019r.

Miejsce składania dokumentów: 31-069 Kraków, ul. Bernardyńska 3, parter, pok. 52, w godzinach otwarcia sekretariatu.

LIMIT MIEJSC:
limit dolny: 15 osób
limit górny: 20 osób

Opłata rekrutacyjna: 100 zł.
Opłata za semestr: 1 850 zł.

PROGRAM STUDIÓW:
W ramach studiów słuchacze zdobędą wiedzę w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego, metodyki procesu mediacji oraz pogłębią swoje kompetencje komunikacji  i negocjacji. Ważnym aspektem prowadzonych zajęć będzie położenie akcentu na zdobycie umiejętności praktycznego zastosowania mediacji w sprawach cywilnych i rodzinnych. Zdobycie wiedzy w zakresie zastosowania mediacji pozwoli na poszerzenie możliwości zatrudnienia absolwentów tych studiów.

Podyplomowe Studia z Mediacji Cywilnych i Rodzinnych będą realizowane w zjazdach co dwa tygodnie, w soboty, godz. 8.30 – 19.00. O terminie zjazdów słuchacze zostaną powiadomieni imiennie.

Obecność i aktywność na zajęciach (dopuszczalna jest 10% absencja w ciągu dwusemestralnego cyklu trwania studiów), pozytywny wynik egzaminów i zaliczeń objętych programem studiów. Dodatkowo przewidziana jest obrona przygotowanej w trakcie studiów pracy dyplomowej.