Studia Podyplomowe z Franciszkanizmu

STUDIA PODYPLOMOWE Z FRANCISZKANIZMU są ofertą skierowaną do szerokiego grona odbiorców, dla których postać św. Franciszka z Asyżu jawi się jako inspiracja czy prowokacja do otwierania nowych perspektyw myślowych.

Na studiach odwołujemy się do wzorców sprawdzonych w życiu, przekonani o szczególnym znaczeniu edukacji biograficznej. Patrząc na ludzi szczęśliwych, szukamy odpowiedzi na pytanie, jak być pogodzonym z sobą, z innymi, z całym stworzeniem i z Bogiem. Doceniając pedagogikę miejsca, studiujemy w historycznych murach franciszkańskiego klasztoru w samym sercu Krakowa. Ważna jest dla nas historia, ale ważniejsze jest "tu i teraz" tego, co dzieje się w nas i wokół nas. Nasze studia mają charakter interdyscyplinarny. Podejmujemy zagadnienia z duchowości, kultury, dialogu, ekoteologii.

Studia dają możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem, jaki stanowią: duchowość biblijna, patrystyczna, średniowiecza. Program przewiduje studium źródłowej literatury franciszkańskiej (pism św. Franciszka i św. Klary oraz dzieł hagiograficznych), historii ruchu franciszkańskiego, prezentację ich wybitniejszych przedstawicieli, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Istotnym elementem studiów są zajęcia wykorzystujące źródłową wiedzę z zakresu franciszkanizmu do jej aktualnych i praktycznych aplikacji, dotyczących tak działań związanych z ochroną stworzenia, dialogiem międzykulturowym, jak i osobistej więzi z Bogiem i relacji międzyludzkich.

Program studiów:
Duchowość średniowiecza;
Duchowość franciszkańska;
Franciszkanie w kulturze europejskiej;
Średniowieczna literatura franciszkańska;
Pisma św. Franciszka i św. Klary;
Hagiografia;
Ikonografia franciszkańska;
Historia ruchu franciszkańskiego;
Podstawy teologii i ekologoii franciszkańskiej;
Święte kobiety w ruchu franciszkańskim;
Ekoteologia;
Franciszkańskie perspektywy relacji i dialogu;
Kultura franciszkańska: od wartości do symbolu;
Dialog międzykulturowy i Duch Asyżu;
Ubóstwo monastyczne;

JEDNOSTKĄ PROWADZĄCĄ  STUDIA jest:
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Sekretariat WT
31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9 II piętro,pok.305
Tel.12 421 89 45, 12 370 86 12
e-mail: wt@upjp2.edu.pl

KIEROWNIKIEM STUDIÓW jest
 o. dr  hab. Jerzy Brusiło OFMConv

Ośrodek Studiów Franciszkańskich,
ul. Franciszkańska 1,
mail: