Podyplomowe Studia z Filozofii i Etyki

Studia o charakterze doskonalącym

POZIOM POLSKIEJ RAMY KWALIFIKACJI

Poziom: 6

Podyplomowe Studia z Filozofii i Etyki przeznaczone są przede wszystkim dla nauczycieli oraz absolwentów szkół wyższych. Ich słuchaczami mogą być również osoby zainteresowane zagadnieniami filozoficznymi oraz szeroko rozumianą kulturą. Studia pozwalają zgłębić związki filozofii i etyki z innymi dziedzinami nauki, tj. medycyną, ekonomią, informatyką. Mają także pomóc w nauczaniu filozofii i etyki, które należą do programów nauczania szkół ponadpodstawowych.

Szczególną cechą studiów jest aksjologia i etyka personalistyczna, której podwaliny na polskim gruncie położył ks. kard. Karol Wojtyła, będąc jeszcze profesorem i arcybiskupem metropolitą krakowskim oraz filozofia człowieka, ujmowana w kontekście filozofii dramatu, której twórcą był ks. prof. Józef Tischner. Wykłady z filozofii przyrody prowadzone są w duchu myślenia ks. prof. Michała Hellera, który w swojej filozofii łączy wspólne zabiegi naukowców i teologów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o początek i sens wszechświata oraz „przerzuca mosty między nauką a religią”.

Zajęcia odbywaja się w formie wykładów i ćwiczeń, z których część prowadzona jest metodą e-learningu.

SYLWETKA ABSOLWENTA:

Absolwent Podyplomowych Studiów z Filozofii i Etyki posiada kwalifikacje umożliwiające mu nauczanie przedmiotów Filozofia oraz Etyka w szkołach ponadpodstawowych. Studia skierowane są do nauczycieli którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje oraz  do przedstawicieli  innych grup zawodowych, którym przyświeca szczytny cel poszerzenia swojego światopoglądu.

Absolwent studiów podyplomowych potrafi wskazać, poddać analizie oraz przedstawić zagadnienia z Filozofii i Etyki. W trakcie studiów Absolwent nabywa umiejętności niezbędnych w pracy nauczyciela przedmiotów Filozofii i Etyki takich, jak umiejętność  krytycznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów, poprawnego wnioskowania, analizy tekstów filozoficznych oraz ich interpretacji, gromadzenia i  przetwarzania danych, tworzenia programów nauczania przedmiotów, scenariuszy i konspektów zajęć lekcyjnych, oceniania wiedzy, umiejętności i kompetencji podopiecznych w zakresie Filozofii i Etyki.

Absolwent  studiów podyplomowych z Filozofii i Etyki po egzaminie dyplomowym przeprowadzonym w oparciu o samodzielnie zredagowaną pracę dyplomową otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Wydział Filozoficzny
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II  w Krakowie

Wydział Filozoficzny,
ul. Kanonicza 9,  tel. 12 370 86 09

dr Robert Piechowicz

OPIS PROMOCYJNY:

Poznaj źródła współczesnej myśli. Naucz się skutecznie analizować i rzeczowo argumentować w sporach światopoglądowych. Jesteś nauczycielem, stań się mentorem.

Kolejność zgłoszeń

• Na studia podyplomowe może być przyjęta osoba posiadająca co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, potwierdzone dyplomem ukończenia studiów.
  • Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk.upjp2.edu.pl

i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.

Kandydat na studia podyplomowe składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:

• odpis dyplomu magisterskiego lub licencjackiego, lub uwierzytelniona notarialnie kopia;
  • kserokopię dowodu osobistego;
  • 2 fotografie 37x52 (bez nakrycia głowy, na jasnym tle zgodnie z przepisami dotyczącymi zdjęć do dowodów osobistych – zrobione na wprost);
  • dowód wniesienia opłaty wpisowej;

Nabór na semestr zimowy: 7 maja 2018 r. – 17 września 2018 r.,
Nabór na semestr letni: 02 stycznia 2019 r.– 31 stycznia 2019 r.,

Nabór na semestr zimowy: 17 września 2018 r. – 28 września 2018 r.
Nabór na semestr letni: 31 stycznia 2019 r.-07 lutego 2019 r.

LIMIT MIEJSC:

limit dolny: 10 osób
limit górny:40 osób

opłata rekrutacyjna: 100,00 zł
opłata za semestr: 1 750,00 zł

DATA ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA STUDIÓW:

Październik 2018 r. – luty 2020 r.

3 semestry, (606 godzin)

SUMA PUNKTÓW ECTS:

76 pkt ECTS

PLAN STUDIÓW DLA EDYCJI 2018/2020

PROGRAM STUDIÓW DLA EDYCJI 2018/2020

Obecność i aktywność na zajęciach (dopuszczalna jest 10% absencja w ciągu trzysemestralnego cyklu trwania studiów), pozytywny wynik egzaminów i zaliczeń objętych planem studiów.