Studia Podyplomowe z Franciszkanizmu

STUDIA PODYPLOMOWE Z FRANCISZKANIZMU

TYP STUDIÓW
Studia o charakterze doskonalącym

POZIOM POLSKIEJ RAMY KWALIFIKACJI:
Poziom: 6

Studia podyplomowe z franciszkanizmu są ofertą skierowaną do szerokiego grona odbiorców, dla których postać św. Franciszka z Asyżu jawi się jako inspiracja czy prowokacja do otwierania nowych perspektyw myślowych.
Na studiach odwołujemy się do wzorców sprawdzonych w życiu, przekonani o szczególnym znaczeniu edukacji biograficznej. Patrząc na ludzi szczęśliwych, szukamy odpowiedzi na pytanie, jak być pogodzonym z sobą, z innymi, z całym stworzeniem i z Bogiem. Doceniając pedagogikę miejsca, studiujemy w historycznych murach franciszkańskiego klasztoru w samym sercu Krakowa.
Ważna jest dla nas historia, ale ważniejsze jest „tu i teraz” tego, co dzieje się w nas i wokół nas. Nasze studia mają charakter interdyscyplinarny. Podejmujemy zagadnienia z duchowości, kultury, dialogu, ekoteologii.

2 semestry (150 godzin).

SUMA PUNKTÓW ECTS: 30 pkt ECTS

Ośrodek Studiów Franciszkańskich,
Wydział Teologiczny
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II  w Krakowie

Ośrodek Studiów Franciszkańskich
ul. Franciszkańska 1

dr hab. Jerzy Brusiło OFMConv

OPIS PROMOCYJNY:
Proponowane studia podyplomowe dają możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem, jaki stanowią: duchowość biblijna, patrystyczna, średniowiecza. Program przewiduje studium źródłowej literatury franciszkańskiej (pism św. Franciszka i św. Klary oraz dzieł hagiograficznych), historii ruchu franciszkańskiego, prezentację ich wybitniejszych przedstawicieli, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Istotnym elementem studiów są zajęcia wykorzystujące źródłową wiedzę z zakresu franciszkanizmu do jej aktualnych i praktycznych aplikacji, dotyczących tak działań związanych z ochroną stworzenia, dialogiem międzykulturowym, jak i osobistej więzi z Bogiem i relacji międzyludzkich.

PROGRAM STUDIÓW:
  • Duchowość średniowiecza
  • Duchowość franciszkańska
  • Franciszkanie w kulturze europejskiej
  • Średniowieczna literatura franciszkańska
  • Pisma św. Franciszka i św. Klary
  • Hagiografia
  • Ikonografia franciszkańska
  • Historia ruchu franciszkańskiego
  • Podstawy teologii i ekologii franciszkańskiej
  • Święte kobiety w ruchu franciszkańskim
  • Ekoteologia
  • Franciszkańskie perspektywy relacji i dialogu
  • Kultura franciszkańska: od wartości do symbolu
  • Dialog międzykulturowy i Duch Asyżu
  • Ubóstwo monastyczne

Przyjęcia wg kolejności zgłoszeń

• Ukończone studia I stopnia (licencjat) lub studia II stopnia (magister).
  • Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się przez Internetową Rejestrację Kandydatów (IRK). Kandydat rejestruje się na stronie www.irk.upjp2.edu.pl i postępuje zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w IRK.

Kandydat na studia podyplomowe składa w sekretariacie studiów następujące dokumenty:
  • odpis dyplomu magisterskiego lub licencjackiego, lub kserokopia dyplomu (oryginał dyplomu do wglądu), lub uwierzytelniona notarialnie kopia;
  • dowód osobisty lub paszport (do wglądu);
  • dowód wniesienia opłaty wpisowej;

Nabór na semestr zimowy: 17 czerwca 2019 r. – 30 września 2019 r.,
Nabór na semestr letni: 2 stycznia 2020 r.– 31 stycznia 2020 r.,

Nabór na semestr zimowy: 23 września 2019 r. – 30 września 2019 r.
Nabór na semestr letni: 3 lutego 2020 r. – 7 lutego 2020 r.

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW:
Sekretariat Studiów Podyplomowych UPJPII
Ul. Bernardyńska 3
(12) 428-60-30 wew. 942

LIMIT MIEJSC:
limit dolny: 17 osób

opłata rekrutacyjna: 100 zł.
opłata za semestr: 890 zł. za semestr (1 780,- cały tok studiów)

Obecność i aktywność na zajęciach.
Pozytywny wynik egzaminów i zaliczeń kończących poszczególne wykłady.

INFORMACJE DODATKOWE
Studia podyplomowe z franciszkanizmu są realizowane w 15 zjazdach jednodniowych (8 sem. I i 7 sem. II) – dwie soboty w miesiącu, godz. 8.30-17.10.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019